Tlumiče dostaly v zimě zabrat. Nemáte je opotřebené?

Jízda vozidlem v zimě a v létě se rapidně liší. Venkovní podmínky jsou trochu jiné, stav vozovky také. A i když si řidiči dávají velký pozor na to, jak přistupují k řízení, přesto může v zimě dojít k nemilým incidentům. Dalo by se říct, že jednotlivé součástky vozidla fungují v zimě na sto deset procent. Jednou z nejvíce zatěžovaných součástek jsou tlumiče, které jsou důležité pro správnou funkci vozidla. Konkrétně se starají o správnou funkci zavěšení kol a udržují vozidlo na silnici. Jelikož jízda s opotřebovanými tlumiči je víc než nebezpečná, nabízí se otázka, jestli je nemáte opotřebené?

tlumiče

Tlumiče mají velký úkol

Ať už mluvíme o tlumičích BMW, nebo o tlumičích Volvo, vždy hovoříme o součástce, která má opravdu velký úkol. I díky tomu je jeho výrobě přikládána tak velká pozornost, dostatek času a nepodceněné testování. Je nadmíru důležité, aby tlumiče dokázaly rychle reagovat v případě výmolů a aby v okamžiku odskočení od vozovky dokázaly vozidlo vrátit zpátky na vozovku. 

Zároveň se dbá na to, aby nebyly příliš tvrdé nebo drncavé, což byste cítili při najetí na každou menší drobnost na silniční komunikaci (a že jich na těch českých je!). Tlumiče zároveň nesmí dovolit autu se příliš naklánět v zatáčkách a mají zajistit pohodlí pro osobu, která sedí uvnitř auta. 

Je čas na jejich výměnu?

Životnost tlumičů se model od modelu liší. Vliv na ni má až příliš mnoho faktorů, k nimž patří například styl jízdy řidiče. Zatímco některé zvládnou ujet i několik desítek tisíc kilometrů, jiným se podaří ujet i dvojnásobek. Jednoho dne však přijde čas na to, abyste přistoupili na jejich výměnu. 

K tomuto kroku dochází ve chvíli, kdy při nerovnostech začnete odskakovat v zatáčkách. Pokud evidujete až příliš velké náklony karoserie (zejména při prudkých manévrech), opět jsou tlumiče na vině a je nutné je vyměnit. Stejně tak dochází k tomuto kroku v okamžiku, kdy se vůz nějakou dobu pohupuje.