Hlavní důvody pro pořízení auta na CNG. Vyplatí se nákup vozidla s alternativním pohonem?

Při nákupu nového auta by si měl budoucí majitel všímat řady věcí. Důležitým prvkem je to, jaký má vybraný automobil motor, respektive co se v něm používá za palivo. Právě otázka paliv a pohonů je dnes hodně diskutovaná, a to zejména z hlediska škodlivosti vůči životnímu prostředí. Tradiční auta se spalovacími motory na benzín a naftu jsou logicky na ústupu, do popředí se dostávají jiné, alternativní pohony. Zajímavou volbou je z řady důvodů pořízení vozidla na CNG.

auta na CNG

CNG a ekologie

CNG, tedy stlačený zemní plyn, představuje stále poměrně inovativní řešení. Pokud se zaměříte na ekologii, zjistíte, že provoz auta na CNG výrazně méně škodí životnímu prostředí. Ve srovnání s vozidly, které používají jako palivo benzín nebo naftu, zde během provozu dochází k daleko nižšímu vypouštění spalin do ovzduší. Kupříkladu produkce jedovatého oxidu uhelnatého je nižší minimálně o 20 %, zpravidla však ještě více. Už jen tento fakt znamená, že koupí auta na CNG přispějete k udržení životního prostředí.

Palivo, které neničí motor

CNG se dá označit za palivo, které je úsporné, není zapotřebí ho doplňovat tak často jako benzín. Problém už dnes nenastává ani při samotném tankování, protože CNG stanice se dají najít prakticky kdekoliv na území ČR, i ve většině evropských států. Palivo je samo o sobě poměrně levné. Jako majitelé auta na CNG oceníte fakt, že motor a další součástky ve vozidle nejsou tolik zatěžované, nedochází zde k tak vysoké poruchovosti, takže nemusíte zbytečně utrácet za opravy a častý servis.

Auta na CNG jsou o něco dražší než benzínové a naftové modely. Nízká spotřeba levného paliva spolu s delší životností motoru však vyšší pořizovací náklady vyrovná, takže se dá mluvit o tom, že se auta na CNG bezesporu svým majitelům vyplatí a není důvod, proč je při výběru nového vozidla opomíjet.