Jak je to s kapacitou a dalšími parametry autobaterií?

Čas od času nastane pro každého majitele osobního či užitkového automobilu okamžik, kdy se rozhodne pro nákup nové autobaterie. Aby byla výměna bezproblémová, je nutné se alespoň trochu zorientovat v základních parametrech, které tento druh zařízení do vozidel musí splňovat. Důležitým bodem je zejména kapacita zařízení.

nabíječky autobaterií

Kapacita je pouze jedním z prvků, na který byste se při výběru nové autobaterie měli zaměřit. Ovšem asi možná tím vůbec nejdůležitějším. Obecně se dá říci, že čím větší kapacitu vámi zvolená autobaterie bude mít, tím lépe. Záleží však samozřejmě i na ceně, neboť kapacita do značné míry ovlivňuje sumu, za niž zboží zakoupíte. Proto je dobré především vědět o minimální doporučené hodnotě, jež by vámi pořizovaná autobaterie měla mít.

Výši kapacity ovlivňuje typ motoru ve vozidle

Klasické autobaterie 12V do osobních vozidel mají běžně kapacitu od 60Ah více. Modely s nižší hodnotou jsou vhodné spíše do vozidel s klasickými benzínovými motory. Používáte-li naopak dieselový automobil, pak sáhněte po modelu, u něhož výrobce uvádí kapacitu minimálně 70Ah. Pořídit se však dají ještě daleko kvalitnější zařízení. Mějte na paměti, že čím více investujete do samotné autobaterie, tím se sníží potřeba následného používání nabíječky autobaterií a vozidlo bude spolehlivěji fungovat.

Výběr autobaterie má samozřejmě mnohá další kritéria. Namátkou jde třeba o rozměry. S tímto pravděpodobně nebudete mít problém, pokud zrovna nevlastníte automobil, jenž byl vyrobený někde v Asii. Drtivá většina vozidel, jež jsou k dostání v tuzemsku, využívá autobaterie stejných rozměrů tak, aby byly dostatečně univerzální.

Startovací proud a polarita

V neposlední řadě si ohlídejte údaje o startovacím proudu a polaritě. Hodnotu startovacího proudu u autobaterie také ovlivňuje to, jaký motor se ve vozidle nachází. Benzínová auta jsou méně náročná v porovnání s vozidly s dieselovými motory. Polarita pak určuje umístění kladného pólu. Zde si dejte pozor, abyste nezvolili autobaterii se špatnou polaritou, protože pak byste ji jednoduše do vozidla nemohli nainstalovat. Většina aut na evropském trhu má takzvanou pravou polaritu s označením 0.