Tekuté sněhové řetězy? Jen v nouzi

Třeskuté mrazy se blíží a v příštích týdnech se pravděpodobně setkáme i s dalším sněhem. Míříte-li do horských oblastí, ať už v Česku, nebo do zahraničí, měli byste si do auta přibalit i sněhové řetězy. Stačí vám ty tekuté?

snow-chains-246258_640

Sněhové řetězy zlepšují ovladatelnost vozidla na sněhu a na některá místa bez nich v zimě ani nevyjedete! Kdy použít sněhové řetězy? Když cítíte, že jsou potřeba. V některých oblastech je jejich použití navíc vynuceno dopravní značkou. Jistě jste ji už někdy viděli. Patrně také víte, že nasazení klasických ocelových sněhových řetězů je nepříjemná práce. Navlékání na kola, obzvlášť v mrazivém počasí, prostě není příjemné. A proto se výrobci snaží přicházet s lepšími metodami. Jednou z nich jsou i tekuté sněhové řetězy na auto.

Jak si vedou tekuté sněhové řetězy?

Sněhové řetězy je u tohoto přípravku vlastně trochu zavádějící název. Sprej na pneumatice vytvoří jakýsi ochranný film. V podstatě by se to dalo přirovnat k tomu, když si namažete lyže voskem, aby neklouzaly do kopce. Před sprejováním byste měli kola očistit, po sprejování zase musíte nějakou dobu čekat, než sprej zaschne. Ve finále tedy „nasazení“ není až o tolik rychlejší než u řetězů klasických.

Auto s tekutými řetězy jede rozhodně lépe, aspoň na prvních pár desítkách metrů. Brzdná dráha se ovšem zdá být stejná jako bez nich. Prodejci uvádí, že vydrží „několik stovek metrů až pár kilometrů“, jde tedy vyloženě o nouzové řešení.

A co textilní sněhové řetězy?

Jestli se vám opravdu nechce s sebou vozit těžké ocelové řetězy, nasazovat je a sundávat, existuje ještě jedna alternativa, která si vede lépe než řetězy ve spreji. Jsou to textilní řetězy na auto. Nasazují se podobně jako ty ocelové, ale jsou lehčí. Uvádí se, že fungují dobře spíš na zledovatělé vozovce, do pořádné sněhové nadílky jsou stejně nejlepší ty klasické ocelové.