První servis po nákupu ojetého automobilu

Pořídili jste si vůz z druhé (nebo třeba třetí) ruky? Lákavě nízká cena je vykoupená několika starostmi navíc. Pokud už vozidlo není v záruce, je nutné postarat se o nezbytný servis a opravy. I při nákupu auta v dobrém technickém stavu byste měli počítat s určitou finanční rezervou.

tlumiče

Nejčastější problémy

Častým problémem ojetých automobilů jsou vytlučené čepy přední nápravy, opotřebované tlumiče do auta a opotřebovaná ložiska kol. V případě tlumičů je nutná výměna. Tlumiče je nejlepší vybírat podle typu vozidla – tlumiče Subaru, BMW nebo třeba Volkswagen a tlumiče pro Ford Mustang. Snad nemusíme připomínat, že sportovní a rychlé auta trpí na tlumiče, stabilizátory a celé podvozky více. 

Kontrola rozvodů a brzd

Během prvního servisu je nezbytné vyměnit olej, olejový filtr a pokud je automobil osazený motorem s řemenovým rozvodem, pak i vyměnit rozvody. Pokud by rozvodový řemen praskl, hrozí závažné poškození agregátu. Cena výměnu rozvodů se liší podle typu a stáří automobilu.

Rozhodně nepodceňujte kontrolu brzd. Pouhé zhodnocení brzdového obložení a kotoučů nestačí, servis by měl zkontrolovat i brzdové vedení a hadičky, které mohou být zpuchřelé a popraskané. U pneumatik dejte pozor na stav pláště, nerovnoměrné opotřebování, praskliny a nesprávné seřízení.

Výměna kapalin

Pokud si nemůžete ověřit, kdy naposledy došlo k výměně filtrů a různých kapalin, raději je nechte vyměnit. Zatímco brzká výměna ničemu neublíží, ta pozdní by mohla automobil poškodit. Chladicí kapalina by se měla měnit každé čtyři roky a brzdová každé dva roky, ale záleží i na najetých kilometrech.

Na co dalšího myslet?

Nechte zkontrolovat zapalovací svíčky, které mohou způsobovat nerovnoměrný chod motoru a problémy se zapalováním. Od věci není ani kontrola klimatizace, která je důležitá nejen pro komfort cestujících, ale i pro odmlžení oken. Nezapomeňte, že většina původních majitelů klimatizaci před prodejem nenechává dezinfikovat.

Částka, kterou necháte v servisu po první prohlídce vozu, se může vyšplhat i na několik desítek tisíc. I proto je důležité neutratit celý rozpočet při samotném nákupu auta.