Jízda na motorce a bez zkušeností? Ano, ale pozor na začátečnické chyby

Motorka je lákadlem pro mnoho lidí, ostatně už jen z nějaké vytoužené pohnutky dochází k tomu, že si řidičský průkaz přece jenom děláme. Jenže pravdou je, že pokud se vám dostane do rukou, musíte být na silnicích velmi opatrní. Je to stejné jako při jízdě osobním automobilem. I v takovém případě si dáváte načas s jízdou o samotě bez společnosti zkušenějšího. Abyste při jízdě na motorce už z počátku neriskovali víc, než je třeba, dejte si pozor na začátečnické chyby, díky nimž bude ostatně jízda na motorce jistější. 

motorcycle

Sledujte směr jízdy desítky metrů dopředu

Sice i při jízdě v osobním autě musíte být maximálně pozorní a musíte sledovat okolí, v případě jízdy na motorce to platí dvojnásob. Vaše oči musí být ideálně několik desítek metrů před vámi, velmi často musíte předvídat mnohé scénáře. Mohlo by se konstatovat, že tím nejlepším dárkem pro motorkáře jsou nové brýle, ale ono je to spíše o té pozornosti. 

Mezi začátečnické chyby patří to, že jezdec na motorce sleduje pouze vozovku v bezprostřední blízkosti, protijedoucí auta registruje tím pádem až velmi pozdě. 

Pozor na příliš pomalou jízdu

Všude se říká, že byste měli být na silničních komunikacích velmi opatrní a že byste měli jezdit ideálně pomalu, ale v případě motorky je to trochu jiné. Při jízdě na motorce byste naopak neměli být příliš pomalí, protože by vás mohl těžký stroj (tedy motorka) převážit. Zkrátka a dobře fyziku neošálíte a v případě jízdy na motorce to platí dvojnásob. 

Tím, že budete udržovat rychlejší tempo se vlastně chráníte a předcházíte bolestivému pádu, který by vás bolel i po stránce finanční. Taková motorka totiž není levná záležitost. 

Jízda až příliš blízko krajnici

Při jízdě na motorce mějte neustále na paměti, že máte jenom dvě kola a s nimi také počítejte. Pamatujte na to, že dvě kola se například při najetí na krajnici zachovají jinak než čtyři, proto se od takové krajnice držte dál. 

Musíte také počítat s tím, že vás zcela jinak ovlivní poryvy větru.