Proč si pořídit do vašeho auta autopotahy?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Autopotah – pro jednoho úplná zbytečnost, pro druhého nezbytnost, bez které si nedokáže interiér svého vozidla představit. Jak to je? Mají nebo nemají autopotahy ve výbavě vozidel svůj význam? K čemu slouží a podle čeho je vybírat? Podíváme se na celou věc pěkně zblízka.

Základní funkce autopotahů neberte na lehkou váhu

Autopotahy patří k nejprodávanějším doplňkům pro vozidla, což vyplývá především z jejich vysoké účelnosti. Autopotahy samozřejmě slouží podobně jako kterékoliv jiné potahy – k ochraně. Jejich primární funkcí je – ochránit povrch sedačky před poničením a před znečištěním.

Sedačku mají také ochránit před opotřebením. Na to je nutné myslet především. Pokud chcete interiér vašeho automobilu udržet co možná nejdéle v dobré kondici, je i pro vás autopotah skvělým pomocníkem. Zejména zub času se na vzhledu sedaček podepisuje velmi rychle. Autopotahy také chrání před usazováním nečistot (pokud v autě i jíte a pijete, jen si zkuste vzpomenout, kolikrát vám něco upadlo).

Přemýšlejte i o estetice!

Autopotah se může stát i ozdobou interiéru vozidla. Platí to zejména pro automobily staršího data výroby. Čistý autopotah dokáže dostat interiér i o třídu výš. Méně vhodné jsou autopotahy do moderních vozů, které mají sedačky z kůže nebo umělé kůže. I v tomto případě jsou ale mnohdy na místě, protože sezení na kůži není pro každého příjemné, obzvlášť v zimě pokud nemáte vyhřívané sedačky.

Blíží se jaro, už víte, zda budete potřebovat nové letní pneumatiky? Více na pneueshop.sk

Do vozidel s čalouněnými sedačkami jsou vhodné autopotahy celkové, pro moderní vozy bohatě postačí podložky. Co se týče barvy, je výběr na vás. Lépe vypadá, pokud je autopotah sladěný s barvou karoserie nebo je k ní kontrastní. Volit můžete také autopotahy v různými vzory a motivy. Na to si ale dejte dobrý pozor, ať vaše auto nevypadá jako „od cirkusu“.

Autopotah může být i speciální pro vašeho psa, zdroj: autovybava.sk
Autopotah může být i speciální pro vašeho psa, zdroj: autovybava.sk

Na co si dávat pozor při výběru autopotahů?

Potahy do auta musíte vybírat podle typu vašeho vozu. Důležité jsou rozměry, pozor si dejte i na umístění pásů a hlavně na airbag. Do aut, která mají postranní airbag musíte koupit speciální autopotahy. Informace o vhodnosti potahů by vždy měly být uvedeny od výrobce.

Koupit můžete celou sadu nebo jen potahy na přední sedadla. Pamatujte na to, že by potah měl na sedačce vždy maximálně sedět. Pokud se nadměrně napíná nebo je naopak volný, vybrali jste špatně a potah proto raději vyměňte.

Potřebujete montérky značkové kvality?

Volit můžete mezi různými materiálovými provedeními. Autopotahy se nejčastěji vyrábí z čalounických tkanin. Velmi dobré vlastnosti nabízí čalounická microplyš, 100% bavlna nebo 100% polyester. Mezi luxusnější patří autopotahy vyrobené ze syntetické kůže. Kvalitní autopotah by měl mít tři vrstvy – molitan, vrchní látku a ochranou mřížku. Optimální výška molitanu je 4 až 6 mm. Tato vrstva zaručuje pohodlné sezení. Mřížka slouží jako ochrana molitanové vrstvy.

Kde koupit a za kolik?

Autopotahy můžete koupit v kamenných obchodech, obchodních centrech nebo na internetu. Ceny se mohou i podstatně lišit. Nepodléhejte ale tomu, že koupíte ty nejlevnější. Někdy jsou ty nejlevější autopotahy vyrobeny z méně kvalitního materiálu a tak nenabízí dostatečný komfort. Kvalitní potah musí vydržet i několik let. Pokud si ze standardní nabídky nevyberete, můžete si nechat ušít i autopotahy na míru. Počítejte ale s mnohem vyšší cenou.

Orientační ceny autopotahů

  • Standardní autopotahy – vyrobené z bavlny či polyesteru – cena již od 400 Kč
  • Luxusnější autopotahy – vyrobené z umělé kůže – cena od 2 000 Kč
  • Autopotahy šité na míru – v průměru od 3 000 Kč – cena je vždy individuální podle typu materiálu a vozidla