Cestovní pojištění na hory – na co si dávat pozor při jeho výběru

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Každý, kdo se chystá na hory, si jistě položil zásadní otázku, mám se připojistit? Jaké pojištění mám vybrat? Pokud víte, že se na horách budete pouze povalovat na gauči, či se jen občas kousek projdete, pak pojištění na hory nemá zase takový význam. Na druhou stranu pokud chcete dovolenou strávit aktivně, navíc ještě zbožňujete rychlost a sem tam si na svahu rádi zariskujete, pak byste o pojištění neměli uvažovat, ale rovnou si jej zřídit!

Na co si dát pozor?

Pokud se tedy rozhodnete pro pojištění na hory, pak vám bude téměř určitě předložena nepřehledná smlouva. Smutným faktem je, že málokdo z nás si vyprosí půl hodinky na to, aby si smlouvu prostudovat pořádně. Hlavním pravidlem je zkontrolovat, nejen jestli máte pojištění pro případ úrazu, ale jestli se ve vaší smlouvě vyskytuje i pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku.

V zahraničí bývá doporučováno i pojištění právní ochrany. Pojistné limity byste si v ideálním případě měli zařídit do výšky minimálně 1,5 milionu korun. Stejná výše bývá doporučována u pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví a majetku. Částka se vám možná zdá přemrštěná, ale za obyčejné ošetření zlomeniny se platí poplatek v řádech tisíců eur!

Zásah záchranářů vás v cizině může vyjít na pěkný ranec peněz, například na Slovensku je to otázka desetitisíců korun, pokud budete lyžovat mimo sjezdovky. Proto si před lyžováním na Slovensku dobře rozmyslete, jestli nebude lepší připojištění. Některé pojišťovny nabízí toto připojištění zcela zvlášť, některé ho mají součástí základního balíčku.

Tip: Rezervujte si chatu na Slovensku přímo na svahu!

Lze pojistit vše?

Ne, pojistit sice lze většinu zimních sportů, ale je zde řada omezení. Pokud se budete chtít pojistit, najděte si ve smlouvě, na které sportovní aktivity se vztahuje klasické pojištění a na které se musíte připojistit. Pokud půjde o opravdu extrémní sport, pak se může stát, že pojištění vůbec nedostanete. Pojištění se dále nemusí vztahovat na neosídlené oblasti, oblasti s vysokou nadmořskou výškou, či místa, s atypickými klimatickými podmínkami.

Jak vybrat vhodné pojištění?

Při výběru vhodného cestovního pojištění je třeba dát ruku na srdce a přiznat si, jestli jste lyžař, který dodržuje pravidla či ne. Je třeba si uvědomit, že sjednávání pojištění je dobrý byznys. Každá pojišťovna hledá kličky, jak snížit množství proplacených pojistných událostí. Velmi snadno se pak člověku může stát, že své peníze nikdy neuvidí.

Pokud víte, že jste vzorný lyžař, který vždy ctí pravidla sjezdovky, nesjíždí a nepřejíždí tam, kde se to nesmí, nikdy nevjede do lesa, aby si zkrátil cestu mezi sjezdovkami, pak si klidně sjednejte jen obyčejné cestovní pojištění.

Jestliže sami sebe považujete za člověka, co se nebojí riskovat, sem tam se projede lesem a jezdí na hranici pravidel, pak vám obyčejné cestovní pojištění nemusí vůbec stačit. Ve vaší smlouvě nesmí chybět slova jako extrémní sport, adrenalin a podobně. Jestli se také občas pustíte do neznačených tras, pak si zkontrolujte, jestli se vaše pojištění vztahuje i na výjezd vrtulníku, pátrací akce a podobně. Mnoho pojišťoven takové chování vůbec nepojistí!

Tip: Před zimou je dobré nanést ochranu laku vašeho vozidla, více naleznete na dokonalá ochrana.

Mám se na hory připojistit i v létě?

Opět záleží na tom, co na horách plánujete dělat, pokud se chcete jen sem tam projít, pak připojištění sportů není zas tak nutné, ale je vhodné mít sjednané běžné cestovní pojištění. Jen tak máte jistotu, že o vás bude vždy postáráno a vyhnete se placení horentních sum za ošetření.