Hlavní světlomety z LED jsou realitou

zdroj: audi.com
zdroj: audi.com

Ještě před několika málo lety jsme využívání LED světel pro hlavní světlomety považovali spíše za science-fiction ze vzdálené budoucnosti. K velkému překvapení laiků i odborníků právě nyní nastává čas, kdy se LED technologie prosazuje naplno i v tomto odvětví. Nejenže nachází LED hlavní světlomety množství příznivců, ale na svou stranu si přiklání také odborníky. V čem jsou hlavní výhody LED technologie v hlavních světlometech?

Od světel pro denní svícení až po hlavní světlomety

Elektroluminiscence byla objevena již v roce 1907 v Británii. Nicméně její praktické využití pro LED osvětlení pak trvala další desítky let. V dnešní době, nejen díky zákazu používání klasických žárovek, začíná prosazovat v různých oborech. Využívá se jako průmyslové LED osvětlení při tlaků na úspornou modernizaci provozu.

LED technologie svícení v automobilech se začala využívat nejprve do automobilů se světly pro denní svícení. Pro denní svícení vytvářely LED diody naprosto uspokojivé světlo. Světově proslulé automobilky ovšem nepřestávaly ve vývoji a snažily se vyvinout tuto technologii k dokonalosti, aby mohla být využívána i v hlavních světlometech. V současnosti již můžeme říci, že se tento krok vyplatil a první modely si již získávají svou popularitu.

Příjemné „studené“ světlo

Hlavní rozdíl mezi halogenovým, xenonovým a LED světlem je v tom, že LED osvětlení dokáže produkovat příjemné „studené“ světlo. To je ukryto v malých LED diodách. Právě velikost LED diod umožňuje automobilům a především jejich maskám dodávat ostré rysy. Při svícení není produkováno žádné infrazáření. Vzhledem k vysoké účinnosti je 20% vstupní energie přeměněno na viditelné světlo. Vlákno z klasických žárovek transformuje pouze 5%). Zbytek energie vytváří teplo uvnitř polovodičových čipů. Světelný tok, barva a propustné napětí jsou závislé na teplotě.

Potřebujete průmyslové váhy, které mají vysoký standard vážení?

Snížení energie je další důležitou výhodou

Mezi další výhody LED technologie v hlavních světlometech bezpochyby patří také nízká spotřeba energie. Tento fakt velmi významně přispívá ke snižování emisí CO2 a také ke snižování spotřeby paliva. Klasická potkávací světla s žárovkami spotřebují okolo 135W energie. Stejný režim v podání LED světel potřebuje pouhých 80W. Led světla pro denní svícení dokáží snížit tuto hranici až na unikátních 14W. Úspora je tedy značná.

Audi je velkým průkopníkem

Automobilka Audi je v oblasti vývoje a zakomponování LED hlavních světlometů považována za průkopníka. Zatímco ostatní značky (i proslulé) se ještě příliš neodvažují tyto systémy ve svých modelech využívat, Audi je nabízí hned v několika modelech. Hlavní světlomety z LED můžete již v současnosti najít na modelech Audi R8, A3, A8, A6, a A7 Sportback. Každý model nabízí originální řešení tohoto systému. Abyste si nemysleli, že touto technologií se zabývá pouze Audi, máme zde jeden příklad automobilky BMW. Ta se ve svém vývoji snaží poskočit ještě více dopředu. Výsledkem by měly být nové LED laserové diody, které by se měly objevit na nových modelech v řádu pár let.

Rozličné těsnící kroužky se hodí mít vždy při ruce

Výhody LED technologie ve stručných bodech

  • Teplota LED světla je srovnatelná s denním světlem
  • Dokáže výrazně snížit spotřebu energie
  • Extrémně dlouhá životnost (překračuje životnost celého vozu)
  • Moderní designy s neomezenými variacemi
  • Účinnější možnost využití prostoru ve světlometech.

1 komentář u „Hlavní světlomety z LED jsou realitou

  • 5.1.2016 (8.46)
    Permalink

    Je jen otázka času, než začně být LED osvětlení standartem u motorových vozidel. A já se na tuhle blízkou budoucnost moc těším :)

Komentáře nejsou povoleny.