Pojišťovny nabízí široké spektrum produktů a nechybí ani pojištění, které slouží k úhradě oprav nepojízdného automobilu. A protože se všechny servisní práce svědomitě zaznamenávají do tabulek, lze poměrně přesně odvodit, která auta patří k těm nejspolehlivějším. Tzv. index spolehlivosti by mohl být vaším vodítkem při výběru ojetého vozu.
Čeští řidiči si sice na pojištění proti továrním závadám příliš nepotrpí, ale britští šoféři ano. Díky tomu mohou pojišťovny sestavovat poměrně objektivní žebříčky spolehlivosti. Mezi největšími pojišťovnami, které mají k dispozici velký objem záznamů, patří Warranty Direct. Během poslední dekády u ní byly pojištěny statisíce automobilů mladších 12 let a s nájezdem pod 190 tisíc kilometrů.
Výhodou žebříčků spolehlivosti je, že je neovlivňuje lidský faktor. Vyplývá z nich pouze to podstatné, tedy kde jsou slabá místa jednotlivých modelů. Tabulky navíc zahrnují pouze automobily, kterých bylo u WD pojištěno minimálně 50. Jedná se tedy o dostatečně reprezentativní vzorek.
Z indexu se dozvíte především to, jakými neduhy jednotlivé modely trpí, jak jsou drahé opravy a další důležité poznatky, které zúročíte, až navštívíte bazar automobilů a pustíte se do výběru.
Buďme tedy konkrétnější. Které automobily byly vyhodnoceny jako nejspolehlivější v rámci posledně zveřejněného indexu? Na prvním místě se umístilo Mitsubishi Lancer. Následovaly vozy Toyota iQ, Honda Jazz, Honda Insight, Nissan Almera Tino, Hyundai i10, Mercedes-Benz CLC, Mazda MX-5, Chevrolet Kalos a Ford Ka.
Z tabulky je zřejmé, že k nejspolehlivějším vozům patří ty japonské. Počítejte však s tím, že průměrné stáří pojištěných automobilů bylo 5,5 roku. Starší modely jsou logicky problémovější. Myslete na to, až budete navštěvovat autobazary a vybírat si své „nové“ ojeté auto.