Na co si dávat pozor při koupi skútru?

zdroj: kentoya.cz
zdroj: kentoya.cz

Léto je tu a krásné počasí láká k jízdě s větrem ve vlasech. Možná proto uvažujete o koupi skútru, na němž byste mohli dojíždět do práce, vyrážet na výlety nebo k vodě. Pokud ale nejste právě odborníkem na dvoustopá vozidla, můžete při koupi skútru prohloupit. Často se lidé při jeho koupi řídí podobnými zásadami jako při koupi auta. To je ovšem zásadní omyl. Na co se tedy zaměřit, abyste koupili ten správný skútr pro vaše potřeby?

Ujasněte si využití skútru

Pokud plánujete používat skútr pro krátké přesuny k rybníku nebo do obchodu, není potřeba investovat do dražších silnějších strojů. Možná si vystačíte i s méně výkonným skútrem s motorem o objemu 50 cm³. S takovým skútrem si vystačíte i na popojíždění po městě.

Od roku 2013 je zařazen skútr s obsahem motoru do 125 ccm pod řidičské oprávnění na osobní automobil.

Pro pravidelné dojíždění do práce vzdálené více kilometrů se vám vyplatí investovat do silnějšího stroje. Nejčastěji postačí motor s objemem 125 cm³.

Kentoya Moto VIRON 125 4T SPORT, zdroj: kentoya.cz
Kentoya Moto VIRON 125 4T SPORT, zdroj: kentoya.cz

Pokud rádi vyrážíte na delší výlety, oceníte větší skútry, které jsou schopny dosáhnout nejen vyšší rychlosti. Nabízí také dostatek úložného prostoru i pohodlnější sedadlo.

Všimněte si druhu motoru

Při koupi skútru je důležité zjistit, jakým motorem je poháněn. Některé typy motorů jsou spolehlivé, jiné méně, na některé se těžko shání náhradní díly a opravy se mohou prodražit. Podívejme se na nejpoužívanější motory a jejich vlastnosti:

  • Minarelli, Piaggio – italské velmi spolehlivé motory
  • Peugeot – francouzské kvalitní bezporuchové motory, některé opravy však mohou vyjít dráž
  • Morini – motory s relativně krátkou životností a dražšími náhradními díly
  • Honda – spolehlivé japonské motory, nevýhodou je menší dostupnost dílů z druhovýroby
  • Derby – španělské motory menší spolehlivosti, špatná dostupnost náhradních dílů
  • Keeway – čínské motory, jsou poměrně spolehlivé, ale poskytují nižší výkon

Vyhnout byste se měli nejlevnějším čínským skútrům s čínskými motory neznámých jmen, které vás s velkou pravděpodobností brzy zklamou nějakou závadou.

Jaké parametry při koupi sledovat?

U motoru nesledujte ani tak výkon, jako spíše jeho objem. Výkon udávaný výrobcem dostatečně nevypovídá o vlastnostech skútru. Objem motoru vám dá jasně najevo, co můžete od skútru očekávat. Platí, že čím větší objem, tím silnější stroj si kupujete.

Kentoya Moto FEVER 125 4T, zdroj: kentoya.cz
Kentoya Moto FEVER 125 4T, zdroj: kentoya.cz

Motory s objemem 50 cm³ mohou dosahovat rychlosti kolem 70 km/h. Pokud vám stačí maximální rychlost do 100 km/h, zakupte skútr s motorem o objemu 125 cm³. Skútry s větším objemem motoru dosahují pochopitelně vyšších rychlostí, ale zase musíte počítat s jejich vyšší spotřebou paliva.

Na co si dát pozor při koupi ojetého skútru?

Zde platí jedno stejné pravidlo jako při koupi ojetého auta. Nespoléhejte se na počet najetých kilometrů nebo rok výroby. Raději pečlivě prozkoumejte aktuální stav skútru v bazaru. Určitě se vyplatí přizvat ke koupi kamaráda, který skútrům rozumí. Ten může zhodnotit stav pneumatik, stav brzdového kotouče a tlumičů.

Největší strach pochopitelně budí otázka, zda skútr nebyl v minulosti bouraný. To můžete poznat poměrně jednoduchým testem. Pokud jste zdatný řidič, zkuste na zkušební jízdě při rychlosti 60 km/h pustit řidítka. Skútr by měl udržet směr jízdy, jakékoliv zatáčení je varovným signálem a takové koupi se raději vyhněte. Pečlivou prohlídku vyžaduje skútr ve chvíli, kdy i při jízdě s rukama na řidítkách padá do zatáčky. Jen taková prohlídka odhalí, o jak závažnou závadu se jedná.