Jaké jsou nejdůležitější jízdní vlastnosti pneumatik v létě?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Ještě jste se nedonutili k výměně zimních pneumatik za letní? Pak byste se měli k jejich výměně odhodlat ještě před cestou na letní dovolenou. Zimní pneumatiky nejsou uzpůsobeny k jízdě po silnici rozpálené horkým letním sluncem. Riskujete nejen zbytečné opotřebení pneumatik, ale i svou bezpečnost.

Rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami

Rozdělení pneumatik na letní a zimní má svůj praktický význam. Každý typ pneumatik je vyroben z trochu jiné směsi. Ta zajišťuje optimální jízdní vlastnosti vozidla v letních/zimních podmínkách.

Letní pneumatiky se vyrábí z tvrdší směsi. Vyznačují se speciálním vzorkem. Tato kombinace zajistí pneumatice co největší přilnavost k povrchu vozovky za vyšších teplot. Jsou také méně hlučné a jízda je s nimi příjemnější (auto tolik neplave).

Zimní pneumatiky jsou naopak tvořeny z měkčí směsi a jejich vzorek je připraven i na jízdu po zasněžené komunikaci. Zimní pneumatiky zajistí bezpečný provoz i na sněhem pokryté silnici. Jejich využívání je vhodné při teplotách pod 7°C. Při vyšší teplotě již nijak nevyužijete výhod zimních pneumatik, ale naopak se začnou projevovat nevýhody.

Proč se v létě zimním pneumatikám vyhnout?

Většina lidí si v zimě netroufá na silnici bez správného obutí vozu. V létě však podceňují možná nebezpečí a jízda na zimních gumách v létě jim nepřipadá riziková. Opak je však pravdou. Zimní pneumatiky nejsou uzpůsobeny pro jízdu na suché horké silnici.

V létě je tak brzdná dráha auta se zimními pneumatikami delší než brzdná dráha auta s letním obutím. Jízda za vyšších teplot má navíc za následek rychlejší opotřebení zimního vzorku. Dalšími negativními důsledky jízdy na zimních pneumatikách v létě je vyšší hlučnost vozu i zvýšení spotřeby paliva.

Jak vybírat pneumatiky?

Někdo považuje za ideální a univerzální řešení celoroční pneumatiky. Slibuje si tak ušetření peněz za výměnu pneumatik, nemusí se zabývat zařízením jejich včasné výměny ani koupí a skladováním druhé sady pneumatik. To platí možná pro sváteční řidiče, kteří v zimě moc nevyjíždějí (a pokud ano tak za dobrého počasí), ale nikoliv pro toho, kdo jezdí denně.

Odborníci však doporučují raději investovat do zimních i letních pneu. Jejich výhody pro každé roční období nemohou celoroční pneumatiky plně zastoupit. S celoročními pneumatikami musíte počítat s vyšší spotřebou paliva v létě a nižší přilnavostí ke kluzkému povrchu v zimě.

Jak pečovat o pneumatiky?

Životnost pneumatik můžete prodloužit nejen správným používáním letních a zimních gum a jejich včasnou výměnou. Jejich delší životnost zajistíte také správným zacházením.

 • Za provozu udržujte předepsaný tlak v pneumatikách a tím dosáhnete rovnoměrného sjíždění vzorku.
 • Dále se nabízí speciální přípravky, kterými můžete pneumatiky ošetřit. Ty prodlužují životnost gum, chrání je před poškozením i znečištěním.
 • Při přezouvání si nezapomeňte poznamenat na pneumatiku, na které nápravě byla umístěna (v pneuservise to udělají za vás)
 • Prodloužit životnost pneumatik můžete i správným skladováním právě nepoužívané letní/zimní sady. Pneumatiky uchovávejte na suchém místě, na něž nemá přímý přístup sluneční záření. Nevhodné je rovněž skladování gum v místě, kde je v létě příliš vysoká teplota. Pneumatiky bez ráfku nikdy neskládejte na sebe. Ideální je jejich uložení ve vertikální poloze. Pokud ukládáte pneumatiky na sebe, čas od času prohoďte pořadí uložených gum. A v žádném případě na pneumatiky nestavte další předměty.

2 komentáře u „Jaké jsou nejdůležitější jízdní vlastnosti pneumatik v létě?

 • 30.9.2015 (13.57)
  Permalink

  Já jsem si četla, že při letních pneumatikách se brzdná dráha v zimě prodlouží až o 45%, tak proč by měl člověk riskovat? Nedávno jsem dokupovala zimní pneu, protože se mi už nezdál dezén a mechanik mi také řekl, že by bylo lepší už vyměnit i letní, takže letní letos půjdou také do “koše”. Na zimu jsem koupila michelin od axa-pneu, kde jsem si už stihla i prohlédnout test ADAC na zimu 2015. Výjimečně nebyly ani drahé, tak je to fajn;)

 • 15.11.2015 (11.38)
  Permalink

  Už som si to vyskúšala jazdiť na zimných a je to neuveriteľné. Moja sestra tak jazdieva diaľky a nechápem ju. To auto neskutočne hučí. Prirovnala by som to asi k takej hlučnosti, ako keď vám pomaly ide presknúť remeň. To sa mi stalo zasa, keď si brat kúpil nízko profilové pneumatiky cez 4pneu.cz. Som mu normálne volala, že to hučí a on, že to bude novými nízkoprofilovými pneumatikami. Našťastie som na ňom jazdila ešte 2 dní a keď prišiel z práce, tak zistil, že mu odpálilo remeň.. Fakt skvelá skúsenosť… Ale vyskúšala som si to a to, ako hučia zimné pneu by som asi nechcela počúvať rovnako ako detský plač :D

Komentáře nejsou povoleny.