Jaké součásti svého vozu nezapomínejte pravidelně kontrolovat? Závisí na nich vaše bezpečí

Každý řidič to ví, ale ne všichni to berou vážně. Jednotlivé díly vašeho vozu se opotřebovávají, to je fakt. Bez ohledu na to, jak drahý máte vůz, budete jej muset nechat zkontrolovat u odborníka. Některé kontroly a výměny jsou dány zákonem (například co se týká pneumatik a jejich ojetí), jiné jsou víceméně dobrovolné, jako například tlumiče do auta. Vyplatí se ale nebrat kontrolu na lehkou váhu. Může to ušetřit další náklady (jedna nefunkční součástka vyřadí z provozu jinou, která ještě mohla fungovat), či dokonce lidské životy.

tlumiče do auta

Tlumiče do auta

Tlumiče jsou významnou částí každého vozu, a to nejenom proto, že dokážou vylepšit jízdní komfort. Kromě toho, že necítíte každou nerovnost vozovky totiž získáváte díky tlumičům další výhodu: a tou je neustálý kontakt kol s vozovkou. Pokud dojde k opotřebení tlumičů, může být zhoršena ovladatelnost vozu (a to zejména v zatáčkách s nerovným povrchem), prodloužena brzdná dráha, hrozí riziko smyku a snížený jízdní komfort.

Brzdy auta

To, že jsou brzdy opotřebované, obvykle poznáte podle toho, že brzdění doprovází různé zvuky. Typické je pískání či drhnutí. Časté jsou také vibrace při brzdění, které jsou způsobeny tím, že na brzdových kotoučích došlo k poškození a nerovnostem. O tom, proč jsou brzdy na autě důležité, se nemusíte rozepisovat. Pokud máte podezření, že je čas je vyměnit, navštivte odborný autoservis. Vadné brzdy jsou jednou z těch oprav, které mohou při ignoraci následnou opravu velmi prodražit.

Tlak v pneumatikách

Na kontrolu tlaku se zapomíná nejčastěji. Pokud je v pneumatikách nesprávný tlak, může to být velmi nebezpečné. Kromě toho, že spotřebujete více paliva, nejsou vaše pneumatiky v neustálém kontaktu s vozovkou. A to snižuje bezpečnost a ovladatelnost vozu. Dalším faktorem je to, že pneumatiky jsou rychle a nerovnoměrně sjížděny. To znamená, že dochází k jejich rychlejšímu opotřebování.