Jak probíhá evidenční kontrola vozidel a kdy se bez ní neobejdete?

Chystáte se k přepisu auta? Bez evidenční kontroly to nepůjde. Naštěstí nejde o nic složitého. Stačí zajet na nejbližší stanici technické kontroly. Jak taková kontrola probíhá a k čemu slouží?

povinné ručení

Evidenční kontrola vozidla se provádí vždy, když dojde ke změně provozovatele vozidla nebo se změní vlastník, který vozidlo zároveň i provozuje.

Co se kontroluje na evidenční kontrole?

Evidenční kontrolu vám provedou odborníci na stanici technické kontroly neboli STK. Hlavním úkolem je ověřit, zda souhlasí skutečný stav automobilu s údaji, které jsou zapsané v obou technických průkazech. Slouží především pro ochranu kupujících. Kontrola se provádí vždy, když ojeté auto mění majitele či provozovatele. Stejná povinnost platí i v případě, že auto darujete či se jedná o dědictví.

Během evidenční kontroly se kontroluje například:

· VIN kód, typ motoru,

· barva, počet sedadel, tachograf a další parametry vozu,

· rozměry a typ pneumatik a ráfků,

· výrobní štítek;

Co je potřeba k evidenční kontrole?

K evidenční kontrole potřebujete jen málo. Nezapomeňte originál technického průkazu a osvědčení o registraci vozidla, což je tzv. malý technický průkaz. K tomu všemu musíte mít v automobilu platnou autolékárničku. Celý úkon je zpoplatněn. Zaplatíte za něj zpravidla několik stokorun. Kontrolu můžete absolvovat kdekoliv v České republice bez ohledu na trvalé bydliště.

A jak dlouho protokol o evidenční kontrole vozidla platí? Protokol platí 30 dnů od vystavení. Pokud se chystáte k přepisu vozidla, musíte to stihnout v této lhůtě.

Protokol o evidenční kontrole silničního vozidla

Po provedené kontrole dostanete protokol o evidenční kontrole, který potřebujete k dalšímu vyřizování na úřadech. Jen on vám ale k přepisu stačit nebude. Vezměte si s sebou technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla, zelenou kartu potvrzující, že máte platné povinné ručení, občanský průkaz nebo pas a kupní či darovací smlouvu. V případě, že se na úřad dostavíte sami bez druhé strany, potřebujete ještě úředně ověřenou plnou moc.

Ověření historie vozu

Evidenční kontrola vozu se může jevit jako zbytečná překážka a zdržování ve chvíli, kdy potřebujete vozidlo přepsat. Není to ale tak velké zdržení. Technici auto zkontrolují na počkání a mohou tak přijít na případné nesrovnalosti případně závady na vozidle.