Jak si poradit s údržbou klimatizace ve vašem autě?

Auto bez klimatizace si už dnes dokáže málokdo představit. V parných letních dnech se rádi necháme ochladit proudem studeného vzduchu, zejména při dlouhých cestách na dovolenou přijde taková klimatizace opravdu vhod. Jenže ani sebelepší klimatizace nemůže pořádně fungovat, pokud se o ni nebudeme dobře starat.

Pokud se vám někdy v autě zdálo, že cítíte zatuchlý zápach z ventilace, je to způsobené právě zanedbanou údržbou klimatizační jednotky. Na výparníku klimatizace se po každém použití kondenzuje vzdušná vlhkost a do ní se zvenčí dostávají částečky prachu a nečistot a usazují se. Je to živná půda pro roztoče, bakterie nebo plísně, kterým se v takovém prostředí dobře daří. Při zapnutí klimatizace se tento koktejl dostane do kabiny vozu, kde ho dýchá celá posádka.

Právě kvůli tomu bychom měli pravidelně čistit klimatizační jednotku, údržba je nezbytná i pro správné fungování systému. Čištění klimatizace by mělo probíhat alespoň dvakrát ročně, a to na jaře před začátkem sezony a na podzim po jejím skončení. V autoservisu AZ Pneu v Opavě jsme na údržbu klimatizačních jednotek dobře vybaveni a máme v ní praxi.

autoservis

Klimatizaci v autě byste měli nechat vyčistit alespoň dvakrát ročně.

Co zahrnuje čištění klimatizace?

Je třeba vyměnit kabinový filtr, vyčistit a vydezinfikovat výparník a zkontrolovat, zda někde ze systému neuniká chladivo, případně jej doplnit. Ke ztrátám chladiva dochází i z důvodu běžného odpařování. Únik chladiva se zkoumá pomocí speciální kontrastní látky, která se vpustí do systému a odhalí místa možného úniku.

Zápachu z klimatizace a tvorbě živné půdy pro bakterie lze zamezit tím, že pár minut před koncem jízdy klimatizaci vypnete. Čistý vzduch zvenčí, proudící přes ventilaci, vysuší vzniklou vlhkost na výparníku. Dalším tipem je zapínání klimatizace na několik minut i během zimy. Jednak se tím zbavíte usazených nečistot a také se olejem obsaženým v chladicím médiu promaže kompresor i těsnění.

Pokud chcete mít svoje auto připravené před letními dovolenými na 100 %, navštivte nás v Opavě v AZ Pneu, kde zvládneme nejen čištění a údržbu klimatizace, ale i ostatní servisní práce. Mimo to vám jsme schopni poradit také s výběrem pneumatik, které u nás můžete rovnou zakoupit a v našem pneuservisu si je nechat odborně namontovat.

Zdroj foto: Pixabay.com