Zákonné pojištění vozidel ve světě

Neboli povinné ručení by mělo mít každé vozidlo registrované na úřadě. Podívali jsme se na ceny povinného ručení v jiných zemích a zjistili pár zajímavostí.

Zákonné pojištění vozidel nebo také povinné ručení, je pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při provozu vozidla. Majitel jej musí uzavřít po koupi automobilu, chce-li vozidlo provozovat k jízdě po pozemních komunikacích. Z tohoto pojištění jsou pojišťovnou hrazeny škody, které jsou způsobeny pojištěným jiné osobě při jízdě autem na majetku a na zdraví. Jedná se tedy o pojištění odpovědnosti. Je důležité říct, že pokud tedy způsobíte havárii, pojišťovna za Vás zaplatí pouze opravu auta, které jste poškodili. Vaše auto není v tomto pojištění vedeno.

Pojištění vozidla, které vlastníte, upravuje až havarijní pojištění, které si však zavádět nemusíte. Avšak jedná se samozřejmě o dobrou investici, neboť upravuje i další věci, jako například vandalství, či poničení Vašeho vozidla. Vaší peněženku chrání také před živelnými katastrofami, které se dotknou Vašeho auta, například povodeň, zemětřesení, kroupy a další.

Kolik stojí povinné ručení v jiných zemích?

Ceny povinného ručení se samozřejmě liší pojišťovna od pojišťovny a stát od státu. Můžeme však říct, že cena povinného ručení se odvíjí od ekonomické vyspělosti zemí. Velký  extrémem s horní hranicí je například Lucembursko, kde zaplatíme neuvěřitelných 300 EUR, což je skoro dvojnásobek ve srovnání s průměrem zemí Evropské Unie. Druhým extrémem je Lotyšsko, kde zaplatíte pouhých 72 EUR.

Je však samozřejmost, že vozidlo se dá pojistit pouze v tom státě, ve kterém je registrováno. Nelze tedy vozidlo z České republiky nechat pojistit v Lotyšsku, kde je nižší sazba. Ceny povinného ručení můžete nalézt kdekoliv na internetu. Jsou zde takzvané kalkulačky povinného ručení, které Vám po vyplnění všech potřebných údajů vypočítají částku, kterou byste měl platit.