Situace na trhu s ojetými vozy se zlepšuje. Jak poznáte dobrý autobazar?

Zejména v 90. letech v divoké porevoluční době byl nákup ojetiny tak trochu adrenalinovým sportem s celou řadou rizik. Praktiky tehdejších prodejců byly ostatně mnohokrát probírány v médiích a mnoho z nás má svou osobní zkušenost. Tato situace přetrvávala poměrně dlouhou dobu, dnes jsme však již přece jen někde jinde. Hlavně v posledních letech se situace významně zlepšila. Na druhou stranu i dnes je potřeba si dobrého prodejce vybírat, finanční výdaje za automobil, byť ojetý, přece jen patří zpravidla k těm vyšším.

První návštěva autobazaru

Někdo už má s nákupem vozu z druhé ruky své zkušenosti, někdo jiný je v tom teprve nováčkem. Pokud příliš zkušení nejste, je dobré aspoň neopakovat chyby druhých. Samotné návštěvě autobazaru samozřejmě předchází určitá představa o voze, který si chcete pořídit, a tu je dobré mít v hlavě. Nemusí to být hned nutně konkrétní model, ale vždy máte minimálně představu o účelu využívání vozu a ceně, kterou jste ochotni utratit. Dobrý bazar aut by vám v tomto ohledu měl být nápomocný a poradit s výběrem. Určitě byste neměli při jeho návštěvě cítit, že se vám prodejce pouze snaží vnutit něco, čeho se momentálně potřebuje zbavit, ale měl by vyslyšet vaše potřeby.

autobazary

Vše si důkladně prověřte

Autobazar by vám měl třeba také umožnit prohlédnout si vůz s mechanikem, který vám pomůže zhodnotit jeho technický stav. Samozřejmostí by měla být platná STK nabízeného vozidla. Dobrý autobazar by také měl garantovat: 

  • Legální původ vozu
  • Možnost ověření původu

Je samozřejmě důležité, aby vůz nepocházel z trestné činnosti, protože jinak byste o něj mohli snadno přijít. V dnešní době také spousta lidí nakupuje vozidlo na leasing. Proto je opět důležité, aby vám autobazary nabídly možnost si ověřit, že vůz není ve vlastnictví leasingové společnosti nebo není zatížen zástavním právem. Tato skutečnost je totiž zásadní právní komplikací, která vás může dostat do potíží.