Jak na přepravu jízdních kol na tažném zařízení

westfalia-group.com
westfalia-group.com

Pro sportovně založené lidi je ideální dovolená plná pohybu. Dokonalé spojení sportu a výletů nabízí cyklistika. Na kole můžete během dne urazit poměrně velkou vzdálenost a obsáhnout tak mnoho zajímavostí v širokém okolí. Jediným problémem je, jakým způsobem kola na dovolenou přepravit.

Možnosti přepravy kol autem

Pokud nevlastníte žádné pomůcky k uchycení kol na auto, je tu nejzazší možnost – převézt kola uvnitř auta. Tato možnost je však velice nepohodlná (zpravidla musíte demontovat přední kolo), navíc není ani příliš bezpečná. Nemluvě o tom, že toto řešení je vhodné pouze pro bezdětné páry, které cestují samy.

Proto je lepší pořídit přídavné zařízení pro přepravu kol. Možností je hned několik:

  • střešní nosič – jedná se o nejlevnější variantu nosičů kol, kola se však na střechu auta obtížně vyzvedávají, při jízdě potom kladou odpor vzduchu a tím pádem je třeba počítat se zvýšením spotřeby pohonných hmot, každé kolo potřebuje vlastní nosič a je třeba brát ohled na nosnost střechy auta
  • nosič na víko kufru auta – je vhodný pouze pro hatchbacky a kombíky, nosič se instaluje na zadní – páté dveře auta, jeho instalace je poměrně náročná a nosič poslouží k přepravě dvou, nejvýš tří kol
  • nosič na tažné zařízení – vhodný pouze pro auta s tažným zařízením, případně je třeba k autu tažné zařízení dokoupit, na jeho výhody a nevýhody se podrobněji podíváme níže.

Nosiče kol na tažné zařízení

Nosič na tažné zařízení je sice nejnákladnější na pořízení. Je však prakticky jediným možným a pohodlným řešením, jak přepravit více než tři kola. Většina nosičů na tažné zařízení je sice dimenzována pouze na tři kola, ale většina rodin je čtyřčlenná. Jak tedy přepravit čtyři kola? Buď si můžete zakoupit některý z nosičů spadajících do vyšší cenové kategorie, který umožňuje přepravu čtyř kol. Nebo je možné k nosiči pro tři kola dokoupit adaptér pro čtvrté kolo.

Tip: Mezi oblíbené nosiče s dobrým poměrem cena/výkon patří nosič kol WESTFALIA.

Elegantně je vyřešen i přístup do kufru auta. Nosič, snadno zapojitelný za auto, má sklopný systém. Díky odklopení (za pomocí páčky nebo odšroubování šroubu u levnějších typů) se snadno dostanete pro věci do kufru auta.

Zadní nosič kol WJENZEK, zdroj: youtube.com
Zadní nosič kol WJENZEK, zdroj: youtube.com

Jaké jsou nevýhody tohoto řešení?

Kromě vyšší pořizovací ceny se k nevýhodám nosiče kol na tažné zařízení počítají i případné problémy s označením nosiče. Tažné zařízení by dle předpisů správně mělo být viditelně označeno registrační značkou vozu. Na úřadě však třetí registrační značku nedostanete.

Potom nezbývá než při přepravě jízdních kol na tažném zařízení přemístit SPZku ze zadní části auta na tažený nosič. Tento přesun je však zbytečně pracný. Proto většina lidí raději upřednostní zakoupení plastového duplikátu SPZky. Ani jedno z těchto dvou řešení však není zcela ideální a vyhovující předpisům.

Při případné silniční kontrole proto závisí na policistovi, zda tento nedostatek přehlédne s tím, že majitel vozu zatím nemá možnost problém s SPZkou lépe vyřešit. Nebo zda vás bude pokutovat. Nejednoznačná a těžko řešitelná situace s označením nosiče na tažném zařízení by však měla být časem vyřešena. Ministerstvo dopravy má v plánu tento problém dořešit.