7 nejčastějších chyb při nákupu ojetého automobilu

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Bez automobilu se v dnešní době neobejde prakticky žádná rodina. Auto je neocenitelný pomocník v každodenním životě, ovšem jeho koupě je zpravidla nezanedbatelnou položkou v rodinném rozpočtu. Nejčastěji právě z finančních důvodů přistupují lidé ke koupi ojetého vozu. Jeho cena je podstatně nižší oproti autu novému, navíc také jeho hodnta klesá s časem pomaleji. Ale špatně promyšlená koupě ojetého vozu se může naopak velice prodražit na nutných opravách. Jakým chybám byste se měli při koupi ojetého vozu vyhnout?

1. Nedostatečná příprava před návštěvou autobazaru

Každou větší koupi je třeba důkladně promyslet předem. O koupi auta toto pravidlo platí dvojnásob. Především si ujasněte, jak veliký vůz potřebujete, ať už se jedná o počet sedadel nebo o velikost kufru.

V dané kategorii vozů se po internetu porozhlédněte po cenách. Nesledujte pouhou cenu, ale vztáhněte ji také k dalším parametrům – počet najetých kilometrů, rok výroby, atd. S ucelenou představou o výhodnosti ceny a s nároky na své budoucí auto se teprve vypravte do bazaru.

2. Domněnka, že diesel vyjde levněji

Častou chybou je předpoklad o výhodnosti koupě auta s dieslovým motorem. Pravdou je, že pohonné hmoty do dieselu vás vyjdou levněji. Prodraží se však opravy takového auta. A v případě ojetých automobilů musíte s brzkými opravami počítat.

Proto je třeba být u výběru ojetého auta s dieslovým motorem opatrnější a důkladně prozkoumat stav auta. Uvědomte si také, že finanční náklady na opravy takového auta vám pokryje úspora na pohonných hmotách pouze v případě, že jezdíte opravdu hodně.

3. Ušetřit za každou cenu

Každý se pochopitelně snaží najít co nejvýhodnější koupi. Je však třeba si uvědomit, že auto s nejnižší cenou není vždy koupí nejvýhodnější. Je třeba vždy porovnat cenu vozu s jeho stářím a stavem. Velmi často platí, že velmi nízká cena je spíše podezřelá. A výhodná koupě odpovídá střední hodnotě ceny podobných aut.

4. Podlehnutí nadšení

Své pocity dokáže člověk jen těžko ovládat. Proto se může stát, že se do některého auta přímo nadchnete. Podlehnete-li takovému nadšení, pak velmi snadno přehlédnete některé varovné signály, které by vás jinak od koupi auta mohly odradit.

Proto je vhodné, aby vás do autobazaru v Praze doprovodil někdo z vašich známých. Člověk, který auto nekupuje sám pro sebe, nepodlehne tak snadno pocitu nadšení pro konkrétní vůz a koupi auta posoudí s větším nadhledem.

Prohlédněte si auto i zespodu, zdroj: shutterstock.com
Prohlédněte si auto i zespodu, zdroj: shutterstock.com

5. Nedostatečné prozkoumání stavu karoserie

Stav karoserie může o autě mnohé prozradit. Dokonce i laik si může některých varovných signálů povšimnout. Pokud například odstín laku není na všech dílech karoserie zcela shodný, je zřejmé, že některé díly byly vyměněny nebo přelakovány. To může svědčit o tom, že auto bylo v minulosti nějak poškozeno. V takovém případě je třeba o to pečlivěji zkontrolovat celkový stav vozu.

6. Sledujeme jen najetý počet kilometrů a ne skutečný stav auta

Hodně lidí považuje za směrodatný údaj o stavu vozu počet najetých kilometrů. To je jedna z největších chyb. Počet najetých kilometrů nemusí vždy odpovídat skutečnosti. Ale i kdyby jí odpovídal, neřekne vám nic o skutečném stavu auta. Ten závisí nejen na počtu ujetých kilometrů, ale také na tom, jak se o vůz majitel staral, zda jezdil stylem brzda-plyn či nikoliv a tak dále.

Výhodou autobazarů je, že nabízí výkup aut v Praze a staré auto tak můžete nechat na protiúčet.

Pro co nejpřesnější zjištění stavu vozu je vhodné přizvat si k výběru auta někoho, kdo autům rozumí. Pokud takového profesionála nemáte mezi známými, můžete pouvažovat i o přizvání poradce, kterému za jeho prohlídku auta zaplatíte. Investované peníze se vám vrátí v podobě nízkých nákladů na budoucí opravy auta.

Mnohé ale můžete poznat i sami při zkušební jízdě. Jen trochu zkušený řidič jistě pozná, zda motor nevydává podivné zvuky, jak se mu řadí a jak snadno se auto ovládá.

7. Nedostatečné prozkoumání dokumentů

Při koupi auta se nezapomeňte přesvědčit, zda se auto nenachází na seznamu odcizených vozů. Tento seznam je přístupný na internetu nebo se můžete informovat na policii.
Mnohé také napoví pohled do servisní knížky nebo velkého technického průkazu auta.
Dále sledujte originální výrobní číslo vozu (VIN). Porovnejte shodu VIN na několika různých částech vozu, zda se shodují.