Patří mezi vaše pracovní povinnosti řízení osobního vozu při služební cestě? Potom po vás zaměstnavatel bude požadovat pravidelné proškolení. To zpravidla sestává z přezkoušení z dopravních předpisů, seznámení s novými pravidly silničního provozu a proškolení o předpisech týkajících se zajištění bezpečnosti práce při řízení vozu. Taková školení jsou mezi zaměstnanci dost nepopulární. Ale díky nabídce moderního online školení BOZP lze absolvovat testování i proškolení z pohodlí vaší kanceláře nebo domova.
Kdo jsou řidiči referenčních vozidel?
Jedná se o všechny zaměstnance, kteří v rámci výkonu svého povolání musí řídit automobil do 3,5 t a přitom nejsou profesionálními řidiči. Pokud tedy máte v pracovní smlouvě uvedenou jinou pozici než řidič, ale autem se přepravujete například na služební cesty, jste řidičem referenčního vozidla. Přitom vůbec nezáleží na tom, zda řídíte firemní vůz nebo své vlastní auto.
Důležitá není ani frekvence vašich pracovních jízd. Za řidiče referenta budete považováni, i když absolvujete pouze jednu služební cestu za volantem za rok. Dále jsou mezi řidiče referenčních vozů počítáni i zaměstnanci manipulující s vozidlem mimo silnice – například ve skladu.
Proč provádět školení?
Pro řidiče referenčních vozidel platí méně přísná pravidla než pro řidiče profesionální. Pro ty je k dispozici řada dalších kurzů například školení ADR. Přesto je třeba, aby byli pravidelně proškolováni. Je to především z důvodu bezpečnosti práce, neboť řízení motorového vozidla přináší řadu rizik. Kromě pracovních úrazů při řízení vozu dochází také k poškození majetku v důsledku nehody.
Školení se proto týká nejen dopravních předpisů, ale také se tematicky zaměřuje na bezpečnost práce a ochranu zdraví při řízení vozidla. Zaměstnanec by měl rovněž být seznámen s obsluhou vozidla.
Při služební cestě nejsou řidiči referenti povinni mít s sebou průkaz o proškolení, ale zaměstnavatel potřebuje mít založený doklad o proškolení daného zaměstnance. Proškolení by mělo být provedeno jednou za jeden až dva roky.
Jakou formou je školení prováděno?
Zákony se nevyjadřují zcela přesně o způsobu proškolení a přezkoušení řidičů referentů. Záleží tedy především na zaměstnavateli, jaký způsob školení řidičů a zkoušky zvolí. Nejjednodušší by bylo provést ústní zkoušku, která se ovšem příliš nedoporučuje. Nelze u ní prokázat, zda byla opravdu uskutečněna a jaké otázky zaměstnanec zodpověděl. Z hlediska prokázání úrovně proškolení je vhodné provést písemný test.
Větší firmy mohou disponovat zaměstnancem, který je způsobilý k proškolení i přezkoušení řidičů. Ale mnohem častěji využívají zaměstnavatelé externích firem, které se proškolováním řidičů zabývají. Takové školení lze absolvovat prezenčně u zvolené firmy. Ale stále větší oblibě se těší online školení, která lze pohodlně absolvovat z vlastního pracoviště.
Výukové online kurzy jsou sestaveny týmem odborníků a nabízí výuku přitažlivou interaktivní formou. Díky poutavým obrázkům si klienti zapamatují maximum informací.
Online kurzy se zaměřují na všechna témata, která je nutné do proškolení řidičů referentů zahrnout. Jedná se především o:
- práva a povinnosti řidiče referenta
- postupy při řešení dopravní nehody
- postihy při nedodržení zákona
- bezpečná jízda
- úsporná jízda
- zvláštní předpisy týkající se pracovních cest
- novinky v pravidlech silničního provozu
- modelové situace na silnici