Autochladnička je ideální na dlouhé cesty

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Plánujete v létě vyrazit na dovolenou autem? Ať už se vydáte až k moři nebo pouze někam v tuzemsku, budete potřebovat zajistit přepravu potravin tak, aby nepodlehly v teple předčasné zkáze. Výborným pomocníkem vám mohou být chladničky do auta.

Jak na výběr chladničky do auta?

Při výběru chladničky do auta se vyplatí rozmyslet, v jakém rozsahu ji budete využívat a podle vašich požadavků vybrat příslušný typ autoledničky. Pokud plánujete chladničku využívat pouze k udržení příjemné teploty nápojů či k uchování potravin pouze během kratšího přesunu automobilem, nevyplatí se vám investovat do účinných, ale zároveň výrazně dražších modelů chladniček. Zcela jinak budou na výběr autochladničky pohlížet ti, kteří plánují kempovat a potřebují uchovat potraviny v chladu po delší čas. Nejlevnější autochladničku koupíte již od tisíce korun.

Dalším hlediskem při výběru chladničky může být i její velikost. Ne vždy však stačí sledovat pouze objem chladničky. Pokud milujete chlazené nápoje, bude pro vás při výběru důležité také to, zda tvar chladničky umožňuje uskladnění 1,5 – 2 litrových PET lahví.

Pasivní chladící boxy

Nejjednodušší i nejlevnější variantou chlazení potravin na cestách jsou pasivní chladící boxy. Jedná se o snadno přenosnou chladící tašku, do níž se vkládá chladící vložka. Tu je třeba předem namrazit v mrazáku. Chladící vložka udržuje v boxu nižší teplotu, její účinnost však není velká a je také časově omezená.

Tento typ chladničky postačí při krátkých cestách, výletech či výpravách na piknik. Vystačíte si s ním i na dovolené, pokud každý den budete přespávat v penzionu vybaveném mrazničkou.

Campingaz Powerbox 24 L Classic 1 499 Kč, zdroj: campingat.cz
Campingaz Powerbox 24 L Classic 1 499 Kč, zdroj: campingat.cz

Termoelektrické chladničky

Termoelektrické chladící boxy mají tu výhodu, že není nutné před cestou předpřipravovat žádnou chladící vložku v mrazáku. Box lze zapojit v autě do elektřiny. Některým typům však lze dopomáhat v chlazení také vkládáním chladící vložky.

Nezapomeňte zkontrolovat stav obutí: Jaro se blíží a vaše vozidlo bude nutné přezout na letní pneumatiky, aby si zachovalo dobré jízdní vlastnosti.

Termoelektrické boxy lze rovněž pořídit v nižší cenové kategorii a jejich výhodou může být i jejich nízká hmotnost a snadné přenášení. Je však potřeba počítat s tím, že zapojený box vybíjí autobaterii a teplotu v boxu lze snížit oproti okolnímu prostředí nejvýš o 18ºC, což v horkém létě nemusí být u některých druhů potravin dostačující. Tento druh chladících boxů je rovněž vhodný pro kratší cesty, jednodenní výlety či cesty s mezizastávkami v penzionech.

Kompresorové chladničky

Dražší, ale za to účinnější jsou chladničky kompresorové. Ty dokáží v chladničce udržet dle vaší volby teplotu od 10°C až po -18°C bez ohledu na teplotu okolí, tedy mají podobné chladící vlastnosti jako běžná lednice v domácnosti. Lze je v autě zapojit do elektřiny, navíc jsou vybaveny vestavěnými bateriemi, díky nimž může být chladnička v provozu i několik hodin bez zdroje elektrické energie. Mezi nevýhody kompresorových chladniček patří nejen vyšší pořizovací cena, ale také vyšší hmotnost  i robustnost. Přesto se i kompresorové chladničky do auta vyrábí v přenosném provedení. Tento typ chladničky lze doporučit při delších cestách k moři.

Absorpční chladničky

Na absorpčním principu fungují cestovní autochladničky na plyn. Během jízdy běží na elektřinu, ovšem při kempování mohou fungovat samostatně. I jejich účinnost je podobná domácím ledničkám, vyžadují však dobře větraný prostor. Nevýhodou může být vysoká pořizovací cena.

Tento typ chladničky využijete při dlouhých cestách na dovolenou k moři za super cenu, při kempování a výbornou volbou jsou i do obytných karavanů.