Představujeme americkou značku vozů Dodge

zdroj: wikipedia.org
zdroj: wikipedia.org

Automobily značky Dodge jsou klasikou a stálicí na americkém trhu s vozy. S tradicí od roku 1900  se vozy Dodge staly ztělesněním kvality, spolehlivosti a hlavně osobitého designu. O oblibě této značky svědčí i fakt, že se neustále rok od roku zvyšuje počet prodaných kusů. Již v roce 2004 prodala značka Dodge více než 1,4 miliónu vozů. Pojďme si nyní tuto značku, o které se u nás příliš neví představit detailněji.

Pohled do historie

Za zakladatele automobilové značky Dodge jsou považováni bratři John a Horace Dodge. Ti se na počátku dvacátého století rozhodli, že z výroby jízdních kol obrátí svou pozornost právě na automobily. Dohodli se proto s Fordem na dodávce většiny dílů pro svůj nový vůz. Výroba byla situována do Detritu, kde byl automobilový průmysl na vzestupu. První vůz značky Dodge Brother Company sjel z výrobní linky 14. listopadu 1914. V témže roce bylo celkem vyrobeno 249 automobilů Dodge, které se rychle setkávaly se zvýšenou oblibou.

Rozličné vzduchové ventily pro vaše vozidla

Značka se prodávala

Dodge, stejně jako například naše Škodovka již není samostatnou značkou. Tato značka se také stala členem větší korporace. Poprvé byla prodána automobilka v roce 1928 společnosti Chrysler Corporation. V letech 1998–2007 prošla krátkodobým DaimlerChrysler jako část Chrysler Group. Nyní je součástí velkého komplexu – Chrysler LLC. Soustředí se na výrobu osobních vozů, sportovních verzí vozů, SUV, dodávek i nákladních vozů. Dodává samozřejmě i náhradní díly Dodge.

Průkopník v mnoha oblastech

Za téměř 100 let výroby vozů Dodge dodala tato značka automobilovému průmyslu velké množství inovací a moderních variant výroby. Společně s firmou Budd Copany je Dodge Brother považován za průkopníka zejména v oblasti celoocelové karoserie. Navíc každá výrobní etapa v historii má své charakteristické rysy. V roce 1930 byl v Dodge představen řadový osmiválec „Straight 8“. Rok 1950 byl pro Dodge typický zakulacenými čelními skly. V roce 1960 byla představena samonosná karoserie nebo sedadlo řidiče s měnitelným sklonem. Rok 1980 byl přelomový, protože byl na trh uveden první pick-up s předním pohonem a v roce 1990 se začaly vyrábět pick-upy s plátěnou střechou.

Dodge, jako účastník předních závodů

Automobily Dodge jsou proslulé svým výkonem a vysokou kvalitou. V šedesátých letech prosluly tyto vozy na závodech dragsterů. V roce 1954 vyhrál automobil Dodge Mobilgas Economy Run, což je jízda na spotřebu. Spotřeboval 9,3 l/100 km. Vozy Dodge se proslavily i v sérii Nascar. Staly se oblíbené i v mnoha dalších závodech.

Jaké jsou modelové řady Dodge?

  • Dodge Avenger
  • Dodge Caliber
  • Dodge Caravan
  • Dodge Challenger
  • Dodge Charger
  • Dodge Durango
  • Dodge Journey
  • Dodge Magnum
  • Dodge Nitro

Dodge Viper je celosvětově uznávaný pojem

Ačkoli značka Dodge vyrobila několik desítek modelů automobilů, které se staly velice oblíbené a mnohdy převratné, asi nejznámějším modelem je Dodge Viper. Jedná se o dvousedadlový sportovní automobil s motorem V10, který se začal vyrábět v roce 1992. Druhá generace výroby započala v roce 2003 a v edici Viper SRT-10 Final Edition bylo vyrobeno pouhých 50 automobilů Viper. Chcete také jeden vlastnit? Inzeráty najdete zde.