Poškozený alu disk je možné nechat renovovat

zdroj: shutterstock

Alu disky jsou oblíbené především pro svůj jedinečný dynamický vzhled. Na druhé straně je však jejich lehká konstrukce předurčuje k větší náchylnosti vůči poškození, především při neopatrné nebo agresivní jízdě. Připočteme-li k tomu stav tuzemských silnic, je jasné, že riziko vzniku závad je poměrně vysoké. Málokdo však tuší, že poškozený alu disk není nutné vždy měnit za nový.

Ve specializovaných dílnách je možné nechat hliníkové disky zrenovovat, což je povětšinou levnější možnost než kompletní obměna. Navíc se nemusí podařit sehnat stejný typ jednotlivě, ale pouze v sadě. Kvůli jedné nerovnosti nebo výmolu na vozovce se tak může stát, že investici vloženou do nákupu alu disků budete muset zopakovat. Oprava se tak ze všech pohledů jeví jako mnohem ekonomicky komfortnější varianta. Částka za jeden disk je různorodá, menší oprava by se měla vlézt do 500Kč, v případě většího poškození počítejte s cenou až 2000Kč.

Disky lze renovovat kompletně i částečně

Kolo na autě se může poškodit různě. Nejčastěji dochází po najetí do výmolu či na obrubník k deformaci tvaru, odštípnutí materiálu nebo poškrábání barvy. Disk lze tedy opravit částečně i ve větším rozsahu. Může se jednat pouze o obnovu laku a vyleštění nebo i náročnější svaření prasklého kola.

Tip: Pokud často ničíte disky, možná pro vás budou vhodnější plechové disky, které nejsou tolik zranitelné a případně jsou podstatně levnější na výměnu.

Poškození alu disku nemusí řidič zpočátku poznat

Používáte-li na svém autě disky z hliníkových směsí, pak je vhodné nechat je po nějakém čase používání zkontrolovat. Často se totiž stává, že vada je na první pohled i při jízdě nezachytitelná. To je ovšem nežádoucí stav, který způsobuje další škody, a to na pneumatikách, které tak mohou být na jednom místě odírány až k úplnému prodření. Netřeba ani připomínat rizika vyplývající ze špatného vyvážení.

Opravu disku mohou využít i ti, kterým se stávající design již nelíbí. Při renovaci je totiž možné zvolit novou barvu nástřiku a tím dodat diskům zcela novou tvář.

Jaké jsou vaše zkušenosti s renovací hliníkových disků?