Nevýhodná smlouva o povinném ručení? Zrušme ji!

Povinné ručení, neboli povinnost pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla je v České republice dána zákonem. Ale i tato striktní „povinnost“ nám ponechává možnost volby. Pojistit se sice musíme, ale u koho, za jakých podmínek, v jaké cenové relaci, s jakými benefity…, to už je čistě na nás.

Jenže neúprosná ruka trhu neustále koriguje a mění nabídky jednotlivých pojišťoven a kriticky uvažující člověk může jednoho krásného dne zjistit že to, co před několika lety po zralé úvaze a vyspělé finanční analýze zvolil, je dnes zastaralé, nevyhovující, zbytečně drahé.

Smlouvu o povinném ručení lze přitom v určitých specifických případech poměrně snadno vypovědět. Stačí jen o daných možnostech vědět a správně je načasovat.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY NOVĚ UZAVŘENÉ

Málokdo například ví, že nově uzavřenou smlouvu o povinném ručení můžeme vypovědět (v podstatě anulovat) do dvou měsíců po jejím uzavření.

Je jedno z jakého důvodu. Mohli jsme se dozvědět o výhodnějším pojistném produktu, nebo si rozmyslet samotnou koupi vozu. Důvod uvádět nemusíme. Co musíme, je doručit výpověď pojišťovně písemně. Ta pak do osmi dnů od doručení žádosti smlouvu zruší a následně i vrátí poměrnou částku vyplaceného pojistného.

Nemusíme se obávat, toto právo platí i u pojistných smluv uzavíraných on-line, kde by jinak pro „odstoupení od smlouvy“ platila pouze zákonná lhůta čtrnáctidenní.

Navíc sjednání smlouvy o povinném ručení on-line s sebou přináší řadu výhod. Vedle finančních a časových úspor například i možnost poskytnutí bezplatného právního servisu atd. Navíc, pokud se zaměříme na portály zastupující co nejširší okruh pojišťovacích společností, získáme i určitou záruku nestrannosti a reálný příslib více-méně objektivního přístupu k možné aktuální nabídce.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY NA KONCI POJISTNÉHO OBDOBÍ

Smlouva o povinném ručení se v drtivé většině případů uzavírá na jeden rok s tím, že na konci tohoto období bude automaticky o další rok prodloužena. Říká se tomu tzv. automatická prolongace. A právě tehdy máme my jako klienti právo jednostranně a bez udání důvodu smlouvu vypovědět. Musíme tak ale učinit písemně a s patřičným předstihem minimálně šesti týdnů před koncem pojistného období.

Ve výroční den uzavření povinného ručení pak smlouva automaticky přestává platit a my máme dost času se na trhu pojistných produktů znovu zorientovat a zvolit pro nás ten nejoptimálnější.

Pro někoho to znamená nejnižší cenu, pak si vystačí s běžnými on-line kalkulačkami povinného ručení. Kvalitnější aplikace do výpočtů dokážou zahrnout i taková specifika jako jsou rozsah asistenčních služeb, nebo výše limitů hrazených škod apod. A ti nejnáročnější, co vyžadují nadstandardní služby a benefity, v tomto případě volí spíš přímou konzultaci s finančními poradci či agenty pojišťoven.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY Z DŮVODU ZMĚNY MAJITELE

Změna majitele motorového vozidla, ať již dobrovolná (PRODEJ, DAROVÁNÍ), či nedobrovolná (ODCIZENÍ), je jednou ze situací, kdy je ukončení pojistné smlouvy zcela na místě. Pojištění se totiž na nového vlastníka vozu automaticky nepřevádí a pokud nechce původní majitel dál odpovídat za veškerou škodu způsobenou „cizím“ vozem, musí smlouvu bez otálení a v co nejkratším termínu po změně vlastníka vypovědět.

V této situaci stačí pojišťovně spolu s písemnou výpovědí předložit kopii kupní nebo darovací smlouvy, nebo kopii velkého technického průkazu se záznamem o změně vlastníka. Ve stejný den, kdy toto pojišťovně oznámíme, je smlouva vypovězena. Poměrnou částku už vyplaceného pojistného nám pojišťovna opět vrátí.

V případě zcizení vozu postupujeme podobně. Pouze místo kopie technického průkazu dokládáme kopii policejního protokolu o zcizení. A opět datem ukončení pojistné smlouvy je datum oznámení vzniklé události pojišťovně.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY Z DŮVODU FYZICKÉ LIKVIDACE VOZU.

VYŘAZENÍ VOZU Z REGISTRU MOTOROVÝCH VOZIDEL

Dalším logickým předpokladem pro ukončení pojistné smlouvy je situace, kdy předmět pojistné smlouvy přestal být používán ke svému účelu, nebo přestal zcela fyzicky existovat. Pokud tuto skutečnost navíc úředně potvrdíme na dopravním inspektorátu vyřazením vozu z Evidence motorových vozidel, stačí nám k ukončení smlouvy vedle písemné výpovědi jen kopie dokumentu o odhlášení, nebo kopie záznamu ve velkém technickém průkazu. Pojištění v tomto případě zanikne dnem vyřazení vozidla z evidence.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY PŘI OHLÁŠENÉ ZMĚNĚ POJISTNÝCH PODMÍNEK.

V tomto případě máme na mysli navýšení částky pojistného pro další pojistné období, které je pojišťovna povinna svým klientům ohlásit s předstihem a písemně.

Pozor, neplatí v případě, kdy jsme např. z důvodu způsobení pojistné události přišli o bonus, nebo nám byl navýšen tzv. malus.

Nicméně doporučujeme se v tomto případě neukvapovat a nejprve si na on-line kalkulačce povinného ručení ověřit, nejedná-li se o všeobecně rozšířený trend a je-li vůbec schopna některá jiná pojišťovna svou nabídkou ohlášené změně konkurovat. Pokud ano, měli bychom zareagovat opět písemnou výpovědí nejpozději do jednoho měsíce od doručení informací o plánované změně. Smlouva s danou pojišťovnou se tak na konci pojistného období už automaticky neprodlouží a zanikne.

VYPOVĚZENÍ SMLOUVY V RÁMCI ŘEŠENÍ POJISTNÉ UDÁLOSTI

Zákon myslí i na možnost vypovězení pojistné smlouvy v případě, že jsme nebyli (my, nebo třeba i pojišťovna (!)) spokojeni s průběhem řešení vzniklé pojistné události. V tom případě máme právo nejpozději do tří měsíců od ohlášení této konkrétní pojistné události smlouvu písemně vypovědět. Pojištění pak do jednoho měsíce po obdržení výpovědi automaticky zanikne.

OSTATNÍ MOŽNOSTI

Na samý závěr jsme si nechali dvě poněkud „raritní“ možnosti ukončení pojistné smlouvy.

Jednou z nich, je NEZAPLACENÍ POJISTNÉHO.

V tom okamžiku nás totiž pojišťovna upomínkou vyzve k jeho zaplacení a ze zákona nám k tomu stanoví minimálně měsíční lhůtu. Následující den po uplynutí lhůty smlouva zaniká.

Nicméně pojišťovna po nás poměrnou částku za nezaplacenou pojistku vymáhá dál, zpravidla navýšenou o patřičné penále, takže tento způsob rušení povinného ručení není až tak ekonomicky výhodný.

Druhým netypickým způsobem ukončení smlouvy o povinném ručení je VZÁJEMNOU DOHODOU. Ale do tohoto stupně vstřícnosti vůči klientele evropský pojišťovací sektor ještě nedospěl. Bylo by to krásné, z právního hlediska i realizovatelné, ale v praxi podobný případ úspěšného ukončení pojistné smlouvy tímto způsobem asi zaznamenán nebyl.

Pokud o nějakém víte, dejte nám vědět. Svět financí zas bude o něco bohatší. :-)