Jaké jsou připravované změny v autoškolách od roku 2016?

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Množství vážných dopravních nehod na našich silnicích je alarmující. Rizikovou skupinou jsou novopečení řidiči, kteří někdy přecení své schopnosti a zbytečně riskují. Zvláštní kapitolou je řízení v opilosti nebo pod vlivem drog, které jsou rovněž častým problémem mnoha řidičů. Plánovaná změna v získávání řidičského oprávnění si dává za cíl snížit rizikové chování  u čerstvých řidičů.

Jaké změny čekají na žadatele o řidičský průkaz?

Návrh zákona počítá s tím, že zpřísnění řidičských zkoušek se dotkne nejen budoucích řidičů, ale také inspektorů, kteří na zkoušky dohlížejí. I oni budou pravidelně testováni.

Zájemce o řidičský průkaz čekají tyto zásadní změny:

  1. Dvoustupňová zkouška – žadatel nejprve absolvuje v autoškole teoretickou výuku a základy ovládání vozidla na cvičišti. Následuje test z teorie i ze základů ovládání vozidla. Až po úspěšném absolvování tohoto prvního stupně zkoušky může žadatel podstoupit výcvikové jízdy v běžném provozu. Druhý stupeň zkoušky sestává z jízdy s inspektorem.
  2. Zkušební lhůta– po získání řidičského průkazu se počítá se zavedením zkušební lhůty, která bude vyznačena v řidičském průkazu. Pokud se ve zkušební lhůtě řidič dopustí chyb či přestupků, může ho čekat prodloužení zkušební doby a bude nucen absolvovat kurzy bezpečné jízdy, které si bude sám hradit. Jestliže se řidič během zkušební lhůty osvědčí, dostane řidičské oprávnění již bez omezení.

V některých detailech zatím nemá ministerstvo dopravy zcela jasno. Jedním z nich je délka zkušební doby. Ta je navrhována na 2-3 roky. Odborníci se přiklánějí spíše ke tříleté zkušební lhůtě. Ještě není zcela upřesněno ani to, jak moc bude řidič ve zkušební lhůtě omezen.

Počítá se s nižším počtem trestných bodů k odejmutí řidičského oprávnění, ale jednou z možností je i omezení nejvyšší povolené rychlosti vozidla, které řídí začátečník. Tato omezení, hrozící sankce i zvýšené riziko odebrání řidičského oprávnění mají řidiče donutit jezdit opatrněji.

Tip: Pneumatiky Michelin koupíte levně na pneumatiky-pneupex.sk

Ministerstvo dále uvažuje o rozšíření prvního stupně zkoušky o test vnímání rizik. Výsledky testu vypovídají o tom, jak žadatel o řidičský průkaz zvládá reagovat na simulované dopravní situace, a to i za snížené viditelnosti atp. Test může odhalit skrytou agresivitu, která je velmi častým problémem na silnicích, ale odhalí i úzkostné řidiče nebo ty, kteří pomalu vyhodnocují danou situaci.

Všichni tito lidé se mohou na silnici chovat vysoce rizikově a tento test by měl sloužit jako síto, kterým tito jedinci neprojdou. Na složení testu by měli mít žadatelé tři pokusy, pokud by selhali i potřetí, budou se muset podrobit dopravně-psychologickému vyšetření.

Kdy změny vejdou v platnost?

Ministerstvo dopravy pracuje na návrhu těchto změn již od roku 2012. Vzhledem k personálním změnám se však definitní podoba návrhu změny zákona stále odkládá. Aby mohl nový zákon, zavádějící změny v získání řidičského průkazu, začít platit od roku 2016, je třeba co nejdříve projednat jeho konečné znění.

To by však neměl být problém, základní vize je již načrtnuta, zbývá projednat jednotlivé detaily. Koalice se k návrhu ministerstva dopravy staví kladně, proto by měl návrh zákona s největší pravděpodobností bez problému projít poslaneckou sněmovnou.

Jelikož se zvýší náročnost na žadatele a prodlouží doba strávená v autoškole, bude to znamenat i zdražení kurzu. V dnešní době se ceny pohybují mezi 6-9 tisíci za kurz pro získání skupiny B (osobní automobily do 3,5 tuny). Platí, že nižší cena platí ve městech s vyšší konkurencí a bývá omezena na studenty. Aktuální ceník autoškoly najdete zde.