Jak vybrat tažné zařízení pro váš automobil

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Tažná zařízení patří k velmi často vyhledávaným součástem osobních i užitkových vozů. Mohou být pořizována pro účely rodin a domácností, ale také pro firemní využití. V každém případě se musí jednat o výrobek, se kterým budete maximálně spokojeni v každé situaci. A právě proto je nejdůležitější správný výběr. Jak postupovat při výběru a neudělat chybu? Tyto otázky si zodpovíme v následujícím článku.

Výběr tažného zařízení nepodceňujte

Při výběru tažných zařízení byste měli být co nejvíce ostražití. I v této oblasti totiž najdete nejen kvalitní, ale i méně kvalitní výrobky. Ostatně jako ve všech odvětvích na trhu. Kvalitní tažná zařízení vydrží bez problémů po celou životnost vozidla. Stačí jen správně vybrat a samozřejmě pak také správně udržovat.

K čemu se nejčastěji tažná zařízení používají?

Tažná zařízení mohou být využita k napojení různých druhů nosičů, přívěsných vozíků a karavanů. Druh použití je vhodné znát již na začátku a dle toho volit odpovídající tažné zařízení. Rozlišují se tyto účely použití:

 • Pro nosič kol
 • Nebrzděný přívěs do 750 kg
 • Brzděný nebo obytný přívěs od 750 kg

Kde vybrat, aby bylo vše v pořádku?

Pokud uvažujete o výběru tažného zařízení, měli by být vaším cílem jednoznačně specializovaní prodejci tohoto zboží. V jejich nabídce byste měli najít všechny nejkvalitnější a nejvyužívanější druhy tažných zařízení od tuzemských i zahraničních výrobců. Kromě široké nabídky vám odborní prodejci na základě svých zkušeností mohou nabídnout i odborné poradenství při výběru. Stačí jen sdělit typ svého automobilu a způsob využití a zátěže.

Na základě těchto parametrů vám prodejci nabídnou odpovídající tažné zařízení pro vaše využití. Jednotliví výrobci tažných zařízení totiž vyvíjí jednotlivé druhy přímo na míru konkrétním modelům automobilů. Ty skvěle zapadnou do aerodynamiky vozidla a nebudou ho v ničem omezovat. Je tedy třeba, aby prodejci věděli, o které druhy se jedná a mohli vám je nabídnout. Takováto tažná zařízení splňují veškeré zákonné homologace a neomezují záruku nového vozidla. Samozřejmě za předpokladu, že jsou odborně namontována. Dobrý prodejce má k dispozici i řadu příslušenství k tažnému zařízení.

Které značky jsou na trhu k dispozici?

 • Westfalia, Německo – nejvyšší kvalita
 • Thule (dříve Brink), Nizozemí
 • Auguszt, Maďarsko
 • Hook, Česká republika
 • Galia, Slovensko

Provedení kulového čepu

Tato součást je jako jediná část tažného zařízení vidět. Jednotliví výrobci nabízí odlišné tvary čepu, ale základní princip je stejný. Dělí se na pevné a odnímatelné. Pokud jej nepotřebujete často, rozhodně je vhodnější zvolit odnímatelné, protože nekazí estetický vzhled vozidla. Také je bezpečnější při parkování. Pro některé typy vozidel je dokonce povinný, pokud byl čep překrýval registrační značku nebo mlhové světlo.

Technické údaje, které by vás rozhodně měly zajímat

Při nákupu tažného zařízení je také důležité zjištění některých technických údajů. Zajímat by vás mělo zejména:

 • maximální zatížení vašeho vozidla
 • svislé zatížení
 • D-hodnota

Maximální zatížení je udáváno v kilogramech a jedná se o hodnotu, kterou může být daný typ vozidla zatížen (tuto hodnotu definuje výrobce vozidla a najdete ji ve velkém TP). Svislé zatížení je také udáváno v kilogramech a tato hodnota udává maximální možný tlak přívěsové spojky na kulový čep tažného zařízení. D-hodnota je údaj v kiloNewtonech a udává hodnotu tahu.

Všechny tyto hodnoty jsou uvedeny na typovém štítku umístěném na tažném zařízení a v typovém listu, kde musí být rovněž potvrzen prodej a montáž.

Článek sepsán ve spolupráci s prodejcem tažných zařízení – tazne.cz