Jak připravit auto na dovolenou?

Letošní léto díky situaci s koronavirem většina z nás neodletí na plánovanou dovolenou a vydáme se spíše po vlastní ose do Chorvatska, na Slovensko, anebo po Čechách. Na cestu na dovolenou je třeba našeho čtyřkolového miláčka připravit.

Co vše je dobré zkontrolovat? V první řadě provozní kapaliny. Pokud auto pravidelně servisujete, bude stačit zkontrolovat, zda máte dostatek oleje, chladicí kapaliny a vody do ostřikovačů. Zkontrolujte, zda vaše stěrače nezaslouží výměnu, jízda za deště s pochroumaným stěračem není zrovna bezpečná a universální stěrače z čerpacích stanic, jsou nejen nekvalitní, ale mnohdy velmi předražené.

Vlastníte-li auto s klimatizací, nechte si ji odborně vyčistit a doplnit. Ono odér starého mokrého hadru při cestě dlouhé několik set kilometrů, není zrovna malá daň za nižší teplotu v autě. 

Eliminujte přebytečný pyl a prach v interiéru vašeho automobilu. Na léto vyhoďte omšelé gumové rohože a dopřejte svému autu elegantní autokoberce, seženete je například na https://www.vopi.cz/autokoberce/, na těchto stránkách vám rádi poradí, který model je vhodný právě pro váš automobil. Otřete plastové součásti interiéru speciálním přípravkem, který auto nejen vyleští a provoní, ale díky moderní technologii zajistí, že se na něm nebude prach a pyl usazovat tak lehce.

Vysajte, sundejte autopotahy, dejte je vyprat a mezitím vyčistěte čalounění. Každý kdo má děti jistě přes zimu zažil menší nehodu s pitím a drobečky jsou také všude. Poté, co vrátíte autopotahy zpět, zkontrolujte, zda máte aktuální lékárničku a všechny potřebné náležitosti, policisté v létě častěji kontrolují povinnou výbavu. Nezapomeňte, že při cestě do Polska musíte mít v automobilu i hasicí přístroj a pokuty za to, že jej nemáte, jsou pro našince velmi vysoké. V kufru se vyplatí také pouklízet, zkontrolujte i stav rezervní pneumatiky, pokud ji vlastníte. 

Myslete i na to, že pokud používáte na výletech navigaci v telefonu, ten se díky zákonu schválnosti vybije, když ho nejvíce potřebujete. Proto zkontrolujte, zda nabíječka na mobilní telefon do auta funguje. Popřípadě odstraňte drobečky ze zapalovače, abyste měli jistotu, že můžete v klidu telefon dobít i v autě. Vyplatí se na cestu přibalit i startovací kabely, nikdy nevíte, co vás na cestách potká.

Samozřejmě si zkontrolujte, že máte řádně zaplacené povinné a havarijní pojištění a před cestou o zahraničí, i když je to třeba jen na Slovensko, důrazně doporučujeme i cestovní pojištění.