5 nejdůležitějších rad jak jezdit bezpečně v zimním počasí

zdroj: shutterstock.com
zdroj: shutterstock.com

Zimní období a sychravé počasí přináší zhoršené podmínky pro cestování autem nejen v horských oblastech, ale i v nížinách, kde se sice sníh vyskytuje na silnicích jen minimálně, ale vlhká či dokonce namrzlá silnice může jízdu rovněž výrazně zkomplikovat. Jak přizpůsobit svou jízdu, ale byla co nejbezpečnější i v zimě?

Zimní výbava auta

Řadě problémů lze předejít správnou zimní výbavou auta. Jedná se především o zimní pneu. Ovšem nestačí pouze dodržet zákon a počátkem listopadu je vyměnit. V horských oblastech, kde lze sněhové přeháňky očekávat dříve, přistupte i k výměně pneumatik s předstihem. Dále zkontrolujte, zda vaše zimní pneumatiky již nejsou opotřebené a nemají sjetý vzorek. Pneumatiky také dostatečně nafoukněte. V horských oblastech nezapomeňte mít v pohotovosti sněhové řetězy.

Další nezbytnou výbavou je dolití nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů. Zapomenutí na tuto zdánlivou drobnost se může za chladného počasí nevyplatit. Nefunkční stírání oken má za následek špatnou viditelnost, kterou si není radno zimní jízdu zbytečně komplikovat. Navíc zamrznutí letní kapaliny v ostřikovačích je může poškodit.

Opatrná jízda

Ani nejlepší výbava auta však nevykompenzuje neopatrnou jízdu. Je třeba brát v úvahu, že silnice pokrytá sněhem nebo ledovkou, ale rovněž i „pouze“ mokrá silnice má jiné vlastnosti než suchá silnice v letním období. Především se vlivem mokra, sněhu a ledu prodlužuje brzdná dráha vozidla. V případě mokré silnice, sněhu či ledu může být výrazně delší, což můžete ovlivnit výběrem nových pneumatik dle nezávislých testů ADAC. Z tohoto důvodu je vhodné zvýšit opatrnost při jízdě a předcházet nehodám tím, že v zimním období:

  1. nebudete přeceňovat své řidičské schopnosti a snížíte rychlost jízdy
  2. budete udržovat větší rozestup od auta jedoucího před vámi
  3. pojedete plynule, to znamená vyhnout se jízdě stylem brzda-plyn, vyhněte se také prudkému trhání volantem, například překážky objíždějte volným větším obloukem, snížíte tak riziko smyku
  4. věnovat pozornost změnám stavu vozovky – mějte na paměti, že v zimě nemusí být stav vozovky ve všech místech stejný. Ačkoliv právě jedete na suché nebo pouze vlhké nenamrzlé vozovce, nepodléhejte dojmu, že tomu tak zůstane po celou dobu jízdy. Především na cestách, jež vroubí stromy a kam tudíž nemá přístup slunce, mohou zůstat sněhové jazyky nebo namrzlá vlhkost. Kluzký povrch čekejte také na mostech přes řeky, kde je vozovka se všech stran vystavena více mrazu a větru než silnice na pevné zemi. Proto nesnižujte opatrnost, ani pokud máte pocit, že jste z domova vyrazili na suchou bezpečnou silnici.
  5. provádět opatrné manévrování s autem – vyhýbání se překážce a brzdění na kluzkém povrchu vyžaduje cit. Je-li vaše auto vybaveno systémem ABS, je auto řiditelné i v průběhu brzdění. Pokud tuto výbavu v autě nemáte, je třeba sešlapovat brzdu přerušovaně. Také dbejte, abyste nebrzdili ve chvíli, kdy máte zatočená kola, předejdete tak smyku.